avatar


Кремній (Si)

як правило, не вважається істотно важливим елементом для росту рослин. Проте, завдяки своїй ролі в живленні рослин, особливо в стресових умовах, його було визнано як «корисній елемент» або елемент, який має «умовно важливе значення."

Фізіологічна роль

Коріння рослини поглинають Si з грунту у вигляді кремнієвої кислоти [Si (OH) 4]. Він транслоціруется по рослині, поки не осідає в міжклітинних просторах тканин. Si утворює тверді структури в рослинній тканині (так звані фітоліти), що забезпечує більшу міцність клітинних стінок, без безпосередньої ролі в метаболізмі рослин.

Внесення активних форм Si може істотно підвищити посухостійкість рослин, забезпечує зниження транспірації води з листя за рахунок зменшення діаметра пір і зниження швидкості руху води по ксилемі. Крім цього, кремній полегшує окислювальний стрес при посусі шляхом регулювання антиоксидантних ензимів.

Багато рослин, особливо трави, накопичують велику кількість Si, це сприяє зміцненню стебел травостою і допомагає тримати їх у вертикальному положенні. Накопичення кремнію в листі цукрової тростини забезпечує захист від надмірного впливу ультрафіолетових променів, запобігаючи розвитку крапчастості листя. Невеликі тверді частинки кремнію, розташованих в листках і стеблах також сприяють стійкості рослин до різних стресів навколишнього середовища, нападу комах і хвороб. Si стимулює природні рослинні засоби захисту від грибкових патогенів шляхом стимуляції активних сполук, таких як хітинази, пероксидаза, поліфенолоксідази, флавоноїдів і фітоалексинів , які сприяють захисту від грибкових патогенів.

Дефіцит в рослинах

Чутливі до дефіциту культури:

Візуальні симптоми дефіциту кремнію в рослинах, як правило, чітко не виражені. Через високий природний вміст в грунті і воді (навіть високо очищена вода містить слідові концентрації Si), виникають труднощі в визначені рівнів потреби Si для росту рослин.

У рослин , які отримують над низькі норми кремнію найчастіше спостерігаються вторинні симптоми дефіциту, такі як підвищення захворюваності або кількості шкідників, відсутність міцності стебла, або абиотичні симптоми стресу, наприклад, крапчатість цукрової тростини.

Зернові культури, що не мають адекватних Si більш сприйнятливі до вилягання, але це рідко вимірюється.

Triticum vulgare

Симптоми дефіциту кремніюна рослинах цукрової тростини, вирощеного при краплинному зрошенні. В полі, симптоми з'являються в вигляді кругових білих плям, які є більш політними, на старому листі.

Triticum vulgare

Вплив обробки кремніем на рослини гарбузових хворих борошнистою росою.

Triticum vulgare

Розвиток симптомів пошкодження листя рису (без і з обробкою кремнієм)