avatar


Алюміній (Al)

За наявними відомостями зміст Al в вищих рослинах складає близько 200 мг/кг сухої маси. Однак зміст цього елемента в рослинах широко варіює залежно від ґрунтових і рослинних факторів . Деякі види рослин можуть містити Аl більш 0,1% (на суху масу). У з'єднаннях з кисневмісними лігандами алюміній утворює єдиний стійкий і широко поширений іон Аl3 +

Фізіологічна роль

Фізіологічні функції Аl в рослинах неясні, хоча і відомо, що низькі його рівні можуть сприятливо впливати на ріст рослин, особливо у толерантних до Аl видів. Шкідливість або токсичність Аl часто виявляється у рослин, що ростуть на кислих грунтах.

Сполуки алюмінію також широко використовують, як діючу речовину пестицидів, зокрема фунгіцидів захисної та лікуючої системної дії.

Дані речовини відрізняється високою рухливістю в рослинах, добре транспортуються як базіпетально, так і акропетально. Ці препарати ефективні проти пероноспорових грибів і фікоміцетів, діють і на фітопатогени інших класів, але мають вибіркову дію щодо ооміцетів. Запобігає вихід зооспор з спорангіїв пероноспорових в концентрації 10 мкг / мл поживного серодовіща.

Механізм дії сполук алюмінію полягає в стимулюванні природної захисної системи рослини. Рослина, що стала об'єктом дії гриба, синтезує речовини, токсичні для паразита - фенольні сполуки. Останні, накопичуючись, перекривають шлях до клітин рослини, перешкоджаючи проникненню гриба в тканини і руйнуючи його. Алюміній прискорює цей процес. Дуже важливо, що при таких діях даного фунгіциду виключається поява резистентних штамів гриба, що підтверджується результатами десятирічних випробувань продуктів.

Системний препарат на основі алюмінію стимулює захисну реакцію рослини хазяїна і викликає синтез фенольних з'єднань і фітоалексіноподібних речовин, що грають важливу роль в прояві фунгіцидного ефекту.

Препараті на основі алюмінію не становить небезпеки для природної фауни та є безпечним для бджіл.

Зареєстровані препарати на основі: