avatar


Бор (В)

хімічний елемент, який грає важливу роль в живленні рослин. Його середній вміст становить 0,1 мг на кг сухої маси. Найбільше бору потребують дводольні рослини. Багато бору в квітках. З клітинних органел найбільше бору міститься в хроматині, рибосомах і мембранах ендоплазматичного ретикулуму. Дуже багато бору в клітинних стінках. До 70% бору клітинної стінки припадає на комплекс з пектином.

Фізіологічна роль

Бор за своєю фізіологічною роллю відрізняється від інших мікрокомпонентів живлення: аніони бору не були ідентифіковані як компонент будь-якого специфічного ензиму. Він не належить ні до структурних компонентів, ні до активаторам ферментів.

Функції бору пов'язані з наступними основними процесами:

Дефіцит в рослинах

Нестача бору частіше спостерігається на карбонатних, темноколірних, заболочених грунтах, а також на кислих грунтах після їх вапнування.

Дефіцит В послаблює діяльність гормонів і уповільнює транспорт цукру. Перші симптоми дефіциту бору складаються в змінах структури клітинних стінок. Вони товщають, в їх складі збільшується вміст пектинових субстанції. Крім того, підвищується проникність плазматичних мембран. Типова ознака нестачі бору - акумуляція фенолів, в тому числі индолилуксусной кислоти.

Вторинні. До найбільш типових ознак нестачі бору відноситься придушення точок зростання у рослин, головним чином, у дводольних. Ці порушення супроводжуються змінами в диференціюванні тканин. У коренях рослин придушення зростання розтягуванням супроводжується змінами напрямку клітинних поділів: з нормального поздовжнього на радіальне. Відбувається проліферація камбіальних клітин, порушується диференціювання клітин ксилеми.

Бор не реутилізуеться, і тому типовим симптомом його дефіциту є відмирання конусів наростання і пригнічення росту коренів, порушення формування генеративних органів рослин. При нестачі бору відзначена поява розривів пилкових трубок і потовщення їх кінчиків. Без нього порушується дозрівання насіння.

Чутливість рослин до нестачі бору дуже різна. Картопля і злакові рідко страждають від нестачі бору. У деяких рослин недолік бору викликає різні хвороби: у льону бактеріоз, у цукрових буряків гниль сердечка, у столових буряків червоточину, у капусти порожнисте стебло і т. Д. При недоліку бору в рослин уражається точка росту, відмирають верхівкові бруньки і корінці, стебла викривляються. Посилено розвиваються бічні пагони, при цьому рослина набуває кущової форми. Листя стають блідо-зеленими, обпаленими і кучерявими. Спостерігається відсутність цвітіння або опадання квіток, не зав’язування плодів, пустозерність.

Чутливі до дефіциту культури: Цукровий і корм. буряк, селера, овочі, яблуня, виноград, ріпак, бобові, люцерна.

Beta vulgaris saccharifera

Початок борної недостатності на посіві цукрових буряків (Beta vulgaris saccharifera) після тривалої сухої погоди.

Beta vulgaris

Поздовжній розріз рослини кормових буряків (Beta vulgaris) з симптомами слабкого нестачі бору на коренеплоді і сильного на листках.

Trifolium pratense

Червона конюшина (Trifolium pratense) без бору в досвіді на гідропоніці.

Helianthus annuus

Ненормальний розвиток квіток соняшника (Helianthus annuus) внаслідок нестачі бору.

Solanum tuberosum

Листя картоплі (Solanum tuberosum) з симптомами різного рівня борного дефіциту; зліва: лист здорового рослини.

Triticum vulgare

Колос пшениці (Triticum vulgare) з вегетаційного досвіду. Зліва без бору, праворуч - з бором.

1.Битюцкий Н.П. Микроэлементы и растение. Учебное пособие. – СПб.: Издательство Санкт-петербургского университета, 1999. – 232 с.

2.Кабата-Пендиас А., Пендиас Х. Микроэлементы в почвах и растениях: Перевод с англиского.– М.: Мир, 1989.– 439 с., ил.

3.Медведев С.С. Физиология растений: учебник. – СПб.:БВХ – Петербург, 2013. – 512с ил

Фото: Ernahrungsstorungen bei Kulturpflanzen in Farbbildern. Von Prof. Dr. sc. agr. Werner Bergmann.- VEB Gustav Fischer Verlag Jena, 1976 (Джерело: http://www.landart.ru/03-uhod/c-bergman/03c000.htm)